Pozycjonowanie SEO: co to jest i dlaczego jest potrzebne
Рozycjonowanie stron www – to optymalizacja stron www pod kątem wyszukiwarek internetowych. Dane działania marketingowe mają na celu zdobycie i utrzymanie jak najwyższej pozycji dla słów kluczowych w organicznych wynikach wyszukiwania. Zasadniczo obejmuje działania związane z tworzeniem i optymalizacją treści strony, pozyskiwaniem linków do witryny, a także udoskonalaniem technicznym strony.
Cel danego procesu – generowanie ruchu organicznego strony internetowej i zdobycie jej wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania dla popularnych fraz kluczowych. Jak każde marketingowe narzędzie posiada pewne właściwości, które wpływają na jego użyteczność. Można go wykorzystać do promowania towarów i usług dowolnej branży. Należy zrozumieć, że tylko poprzez tworzenie wartościowych treści, unikalnych opisów produktów i odpowiednią pracę z kodem zasobu sieciowego można osiągnąć TOP pozycje w wynikach wyszukiwania.
SEO pozycjonowanie obejmuje kilka działań:
- zwiększenie autorytetu witryny i domeny która na nią odsyła;
- udzielenie konkretnych odpowiedzi na pytania zadane w wyszukiwarce;
- tworzenie wartościowych treści;
- wyeliminowanie czynników, które obniżają autorytet serwisu.
Dlaczego pozycjonowanie strony jest koniecznością dla każdego przedsiębiorcy? To proste. Nie wystarczy stworzyć stronę internetową. Ona musi być przede wszystkim widoczna dla użytkowników, a do tego potrzebna jest promocja. Dla wielu branż — to bardzo dobre źródło ruchu organicznego i podstawowy kanał dotarcia do klientów.
To działa w ten sposób. Użytkownik chce coś znaleźć i wpisuje swoje zapytanie w Google. Dla ciebie ważne jest żeby dla danej frazy twoja strona pojawiła się w wynikach wyszukiwania a dana osoba na nią zaszła. Jednak wysokie pozycje w wynikach — to jeszcze nie wszystko, co należy wykonać, by użytkownicy zaczęli kupować. Potrzeba również:
- poprawnie używać fraz potencjalnych klientów;
- już na etapie wyników wyszukiwania pokazać, że warto odwiedzić właśnie twoją stronę;
- wynik wyszukiwania musi kierować bezpośrednio na stronę, która odpowiada twoim celom biznesowym;
- optymalizować stronę docelową by pomóc klientowi podjąć właściwe działania.
Pozycjonowanie Google: główne zalety
Pozycjonowanie stron internetowych posiada wiele zalet, potwierdzających konieczność użycia tego narzędzia marketingowego:
- zwiększenie odwiedzin strony www i odwiedzin użytkowników Internetu;
- zwiększenie widoczności popularnych kluczowych słów;
- zwiększenie zainteresowania do oferowanego produktu czy usługi;
- dotarcie do szerszego grona potencjalnych klientów;
- długoterminowe efekty pozycjonowania;
- większe zyski dla firmy;
- kreowanie popularności i świadomości marki;
- nieduże koszty długofalowego pozyskiwania klientów;
- dostarczenie wartościowych treści, które generują ruch organiczny;
- usprawnienie witryny pod względem funkcjonalności;
- skalowanie biznesu i mierzenie efektów;
- wysoka rentowność inwestycji.
Czynniki, które wpływają na pozycje strony
Istnieje wiele czynników, które wpływają na pozycję strony w wyszukiwarce. Google tych czynników dokładnie nie wymienia i nie określa ich wpływu. Komplikując tym samym nam zadanie. Pod uwagę brane są różne czynniki, w mniejszym bądź większym stopniu, w zależności od branży.
Jednocześnie istnieje lista czynników rankingu, na które należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli zależy ci na skutecznym pozycjonowaniu:
- Zawartość strony. To właśnie teksty na stronie internetowej odpowiadają na pytanie zadane w wyszukiwarce. Na podstawie treści Google określa, czy twoja strona może być przydatna dla użytkownika. Nie można opublikować pustej strony, dlatego tak ważne jest szczegółowe opisanie produktów i usług. Każda strona powinna zawierać swój unikalny nagłówek, a także opis, który przedstawia całą jej zawartość.
- Struktura strony. Przede wszystkim, to logiczne rozmieszczenie informacji na stronie www. Strona powinna być starannie zorganizowana, podzielona na rozdziały i kategorie. Рozycjonowanie strony internetowej polega na zbudowaniu strony w taki sposób by użytkownik nie błądził zachodząc na nią, a mógł sprawnie znaleźć interesującą go informację.
- Aspekty techniczne. Jest wiele technicznych niuansów które mogą wpływać na SEO. Może to być np. semantyka HTML, jakość zdjęć, ich nazwy lub atrybuty ALT. Poprawność strony ma ogromne znaczenie. Im lepiej zaprojektowana strona, tym łatwiej robotom Google ją zeskanować i znaleźć potrzebną informację. W rezultacie, bardziej skuteczne będzie też pozycjonowanie www.
- Zaufanie Google do strony. Aby wyświetlać twoje adresy URL, Google chce się upewnić, że treści strony odpowiadają zadawanym pytaniom a w szczególności, oczekiwaniom użytkowników. Aby wypozycjonować swoją domenę, trzeba umieścić linki na inne domeny, którym wyszukiwarka ufa. Najlepiej, jeśli będą to domeny powiązane tematycznie..
- Urządzenia. Na kolejność wyników wyszukiwania wpływa także to, z jakiego urządzenia korzystamy. Zauważmy, że obecnie wielu użytkowników wyszukując informacji korzysta ze smartfonów, dlatego należy zadbać również o mobilną wersję strony.
- Geolokalizacja. Twoja fizyczna lokalizacja także wpływa na niektóre zapytania, głównie te które związane są z miejscowymi przedsiębiorstwami lub wydarzeniami. Dzisiaj, by znaleźć pobliskiego stomatologa bądź restaurację, nie trzeba nawet wpisywać w wyszukiwarce nazwy swojego miasta, ona samodzielnie określa lokalizację klienta.
- Osobiste preferencje. Na wyniki wyszukiwania wpływa również zachowanie klienta w Internecie. Analizując historię, wyszukiwarka wie, co dokładnie interesuje konkretnego klienta, jego preferencje. Te informacje wpływają również na pozycjonowanie stron Google.
Samodzielne pozycjonowanie Google: instrukcja krok po kroku
Pierwsze co należy zrobić po stworzeniu strony — zapewnić jej widoczność w wyszukiwarce. Odwiedzając twoja nową stronę, Google powinien zaindeksować wszystkie ważne na niej adresy URL. Najtrudniejsze zadanie — zdobyć zaufanie wyszukiwarki, co zajmuje trochę czasu.
Cały proces można podzielić na kilka kroków:
Krok 1: Analiza kluczowych słów.
Wybór prawidłowych kluczowych słów — jest jednym z główniejszych etapów, które zakłada pozycjonowanie strony w Google. Przeprowadzając badania, możesz dowiedzieć się czym interesują się twoi potencjalni klienci. Kilka standardowych fraz dla danej branży nie wystarczy, by przyciągnąć klientów. Potrzeba by strona pojawiała się na wszystkie możliwe tematy, które w taki czy inny sposób odnoszą się do twojego produktu.
Google nie wyświetli od razu twojej strony w TOP wynikach dla najbardziej konkurencyjnych fraz. Dlatego warto ustawić pozycjonowanie stron na mniej konkurencyjne frazy. Według rezultatów analizy, przypadku małych firm, należy wybrać co najmniej 500 kluczowych słów, natomiast dla właścicieli dużych serwisów internetowych ich ilość może sięgać kilku tysięcy.
Krok 2: Odpowiednia struktura każdej strony
Potencjalny klient powinien od razu trafiać na właściwą stronę, niezależnie od tego, jaką frazę wpisze w wyszukiwarkę. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że nie opuści strony już po kilku sekundach. Co więcej, im bardziej strona docelowa odpowiada zapytaniu, tym, większa szansa pozyskania klienta.
Tworzenie struktury witryny powinno odbywać się na podstawie wybranych wcześniej słów kluczowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na następujące strony:
- strona główna – słowa związane z nazwą firmy i ogólnym opisem jej działalności;
- kategoria produktu – podstrona kategorii, która zawiera produkty związane z wyszukiwaniem;
- strona produktu – podstrona, dedykowana jednemu konkretnemu produktowi;
- kategoria usług – podstrona, ze zbiorem zbliżonych do siebie usług;
- konkretna usługa – podstrona, dedykowana konkretnej usłudze;
- treści z poradami – post na blogu, strona FAQ.
Skuteczne pozycjonowanie strony zakłada zbudowanie serwisu takim obrazem, żeby struktura była skierowana od ogółu do szczegółu. Najbardziej ogólną stroną każdej witryny jest jej strona główna. Powinna być adresowana do osób, które są zainteresowane twoją firmą lub ogólnym tematem związanym z twoją działalnością.
Projektowanie całej struktury serwisu powinno zaczynać się od strony głównej, gdyż wszystkie pozostałe podstrony będą podlegać właśnie jej. Określ, czy standardowy podział na produkty, usługi i kategorie jest wystarczający. Jeśli nie, stwórz dodatkowy podział, np. sfery na działalności firmy.
Kolejnym etapem, przeprowadzając pozycjonowanie w Google, są strony zbiorcze. Będą to różnego rodzaju kategorie, stworzone tak, by przyciągnąć użytkownika, który sam dokładnie nie wie, czego konkretnie chce. Na przykład, klient poszukuje obuwia sportowego, ale nie zdecydował się jeszcze na model. Kategorię “obuwie sportowe” można podzielić na podkategorie “adidasy”, “trampki”, itd.
Wpisy, strony produktów i usług znajdują się najniżej w strukturze serwisu. Są to strony najbardziej szczegółowe, dlatego ważne jest by optymalizować je pod kątem konkretnych kluczowych słów z nimi związanych. Osoby szukające konkretnego produktu, dokładnie wiedzą czego im trzeba, dlatego ważne jest by od razu trafili na daną stronę.
Jednocześnie, przeprowadzając pozycjonowanie stron, nie istnieje jeden uniwersalny schemat, ważne jest jednak przestrzeganie następujących zasad:
- jedna podstrona powinna dotyczyć tylko jednego tematu;
- struktura powinna odzwierciedlać twoją działalność;
- struktura stworzona zgodnie z zasadą od ogółu do szczegółu;
- strony powinny być ze sobą powiązane;
- strony, które nie będą generować ruchu, nie powinny być uwzględniane w strukturze serwisu.
Bez globalnego podejścia i dokładnie rozplanowanej struktury witryny internetowej, nie osiągniesz maksymalnego ruchu organicznego.
Krok 3: Treści na stronie
Treści na stronie powinny być cenne i pożyteczne dla klienta. One nie tylko pomogą przyciągnąć nowych docelowych odbiorców, ale i będą bardziej atrakcyjne dla Google. Dodatkowo, przyczynią się do ukształtowania wizerunku eksperta, któremu można zaufać, a w efekcie pomogą nawiązać długofalową relację z użytkownikiem.
Рozycjonowanie strony internetowej zakłada napisanie tekstów zgodnie z następującymi zasadami:
- używanie krótkich akapitów, nie więcej niż 4-5 zdań, co ułatwi czytanie;
- używanie krótkich zdań;
- zwracanie się do czytelnika na “ty”;
- wyszczególnienie korzyści, które klient zyska kupując twój produkt;
- stosowanie wezwania do działania;
- używanie chwytliwych nagłówków, które wzbudzają zainteresowanie.
Własny blog pomoże ci znaleźć nowych klientów i nawiązać z nimi kontakt. Wartościowe artykuły zawsze dają możliwość zwiększyć ruch na stronie.
Krok 4: Zdobywanie linków
Skuteczne pozycjonowanie stron obowiązkowo wiąże się z pozyskiwaniem linków zewnętrznych. Jeśli ktoś odnosi się do twojej strony internetowej, to sygnał dla Google, że ktoś ufa twojej witrynie, więc można ją wyświetlać w wynikach wyszukiwania. Ważne jest też, by wzmianki o twojej firmie pojawiały się w miejscach, które czyta twoja grupa docelowa oraz rzecz jasna by miały pozytywny wydźwięk.
Jeden ze sposobów wzmianki o twojej firmie w Internecie — to NAP’y. Zazwyczaj są one dodawane do różnych popularnych katalogów firm. Warto pamiętać, że dziś pozycjonowanie stron w Google wiąże się nie tylko z ilością, ale i jakością linków.
Dobrej jakości linki można pozyskać poprzez:
- partnerów i kontrahentów;
- artykuły reklamowe ze stron branżowych;
- gościnne wpisy na forach tematycznych;
- reklamę na portalach informacyjnych;
- fora internetowe.
Рozycjonowanie stron SEO – to niekończący się proces. Jego celem jest przyciąganie klientów i rozwój firmy. W warunkach intensywnej konkurencji trzeba nieustannie pracować nad promocją biznesu, ponieważ dużo trudniej jest przywrócić utraconą pozycję niż prowadzić systematyczną pracę nad jej utrzymaniem.
Jak profesjonalne pozycjonować strony
Największym błędem który popełnia wiele przedsiębiorstw przy tworzeniu strony — koncentracja na sobie, a nie na potencjalnym kliencie. To ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o pozycjonowanie stron w internecie. Ważne jest by witryna była stworzona tak, jak oczekują tego klienci. Dzięki takiemu podejściu wszystko staje się prostsze, a wasza strona staje się środkiem do generowania zasobów i sprzedaży.
Aby uniknąć problemów i przeprowadzić profesjonalne pozycjonowanie stron, należy wykonać następujące działania:
- Analiza klientów. Nie da się nic zrobić bez zrozumienia potrzeb twoich potencjalnych klientów. Twoje osobiste oczekiwania mogą znacząco odbiegać od realności. Dlatego w pierwszej kolejności należy zająć się badaniem swojej grupy docelowej.
- Stworzenie listy niezbędnych podstron i ich struktury. Sprzedając jakiś produkt, jedna strona nie wystarczy. Trzeba stworzyć podstrony, które będą poświęcone oddzielnym kategoriom produktów.
- Wstępne planowanie treści i SEO pozycjonowanie stron. Treści każdej podstrony należy zaplanować z wyprzedzeniem. Na tym samym etapie planowane są podstawy SEO optymalizacji. W przyszłości pomoże to uniknąć duplikatów i innych błędów
- Przygotowanie makiet wszystkich podstron. Na makiecie powinny zostać ujęte wszystkie oddzielne elementy związane z pozycjonowaniem w internecie. Powinien być on stworzony w taki sposób by odpowiadał celom sprzedażowym.
- Projekt graficzny. Po opracowaniu makiet, przystąpienie do ich projektu graficznego. Ważne jest by wszystkie niezbędne informacje odpowiednio zaprezentować.
- Przeniesienie projektu na prawdziwą stronę internetową. W tym celu można użyć WordPress, a także różne inne narzędzia analityczne jak np. Google Analytics.
- Rozbudowa treści. W pierwszej kolejności należy opublikować wcześniej zaplanowaną treść. Potem treści trzeba tworzyć regularnie, systematycznie publikując na stronie.
Рozycjonowanie stron w internecie – to nie tylko zwiększenie ruchu organicznego na twojej stronie. Celem SEO powinno być pozyskanie klienta wprost z wyszukiwarki. Klienta, który nie tylko przegląda strony, a który pozostaje na dłużej, a w konsekwencji dokonuje transakcji. Aby osiągnąć taki rezultat, trzeba działać kompleksowo i zgodnie z opracowaną strategią. Dzięki temu, możesz umocnić swoją pozycję na rynku na długo i skutecznie. Jeśli to wszystko wydaje się dla ciebie zbyt skomplikowane, lub wymaga od ciebie zbyt dużo czasu, zawsze można skorzystać z usług firm zajmujących się pozycjonowaniem. Nie bez powodu, usługi pozycjonowania należą dziś do najbardziej pożądanych w marketingu internetowym.